artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. május 3. péntek

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Fahéjas szilvaleves

Párizsi sertésszelet carbonara spagettivel

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Somlói galuska

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

Ezekben a hetekben több magyarországi felsőoktatási intézménybe is érkeznek hallgatók az Ebola-láz járvány által érintett országokból, jellemzően Nigériából.

Az ÁNTSZ fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy önmagában az a tény, hogy valaki a járvánnyal érintett területről (pl. Nigériából) érkezik hazánkba, nem jelenti azt, hogy az illető az Ebola-lázzal összefüggésben fertőzésre gyanús esetnek számítana. A járványügyi kockázat megítélésére és kezelésére útmutatót állított össze az ÁNTSZ, azt az érintett intézmények megkapták.

Az Ebola-vírussal való fertőződés kockázata még azoknál az embereknél is nagyon alacsony, akik az érintett területen élnek vagy oda utaznak. Akkor merül fel a fertőződés veszélye, ha valaki közvetlenül érintkezik egy beteg ember vérével, testváladékával, vagy egy fertőzött holttestével, illetve fertőzött állattal vagy állati tetemmel, azok valamely testnedvével, illetve azok húsát fogyasztotta. A testnedvvel való érintkezésbe beleértendő az olyan, felépült beteggel létesített védekezés (óvszer) nélküli szexuális kapcsolat, aki akár már 7 hete tünetmentes.

Az Ebola-vírus nem terjed nyilvános helyeken, tünetmentes személyekkel való érintkezés útján. Nem lehet megfertőződni papírpénz vagy élelmiszerek megérintésétől, vagy pl. egy uszoda medencéjében. Az Ebola-vírust szúnyogok sem terjesztik. Az Ebola-vírus – az Influenza-vírussal ellentétben – a levegőben sem terjed.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatára az érintett országoknak a kilépő utasokat meg kell vizsgálniuk. Ennek célja, hogy kiszűrjék azokat, akik egy esetleges Ebola-vírus fertőzés tüneteit mutatják, illetve megakadályozzák, hogy az ilyen személyek – továbbá a velük közvetlenül érintkezők – a nemzetközi utazásban részt vegyenek.

Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy annak kockázata, hogy hazánkba az Ebola-vírus (akár nigériai felsőoktatási hallgatók által) behurcolásra kerüljön, minimális. A WHO legfrissebb adatai szerint a járvány által legkevésbé érintett ország éppen Nigéria.

Annak érdekében, hogy ez az alacsony kockázat se jelentsen veszélyt, és az Ebola-láz járvánnyal érintett területekről Magyarországra érkező felsőoktatási hallgatók esetleges érintettsége, illetve megbetegedés gyanúja a lehető leghamarabb felderítésre kerüljön, az ÁNTSZ útmutatót állított össze a járványügyi kockázat megítélésére és kezelésére. Az anyagot a megyei/fővárosi kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei kivétel nélkül megkapták, azt az érintett intézmények számára továbbították.

Fontosnak tartjuk kiemelni azt is, hogy önmagában az a tény, hogy valaki a járvánnyal érintett területről (pl. Nigériából) érkezik hazánkba, nem jelenti azt, hogy az illető az Ebola-lázzal összefüggésben fertőzésre gyanús esetnek számítana. Az ÁNTSZ kifejezetten felhívja a figyelmet arra, hogy a tünetmentes, a kockázati csoportba nem tartozó személyekkel szemben semmilyen megszorító intézkedést (pl. elkülönítés) nem szabad alkalmazni, a megbélyegzés minden egyéb módját is el kell kerülni.

ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala

You have no rights to post comments