artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Befejeződött az a közel kétmilliárd forint értékű hulladéklerakó-rekultiváció Hajdú-Bihar megyében, mely 36 település 87 ezer lakosának életkörülményeinek javulásával jár. A projektzáró rendezvényre 2014. június 12-én, a szentpéterszegi út mellett került sor.

 

 

Rétalji Igor, a projekt kommunikációs vezetője köszöntötte a megjelenteket, majd felkérte Muraközi Istvánt, a Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társulás elnökét, hogy ismertesse a projektet.

„Hajdú-Bihar megye több lépést is tett a hulladékgazdálkodás modernizálása érdekében az elmúlt években, a mostani projekttel fejeztük be azt a munkát, amit 2000-ben a Hajdú-Bihar Megyei Hulladékgazdálkodási Rendszer létrehozásával elkezdtünk” – mondta el Muraközi István.

A projekt részletes ismertetése után a következő közismert idézettel zárta beszédét: „Ne feledjük, a Földet nem az őseinktől örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezt követően Bodó Sándor, a megyei közgyűlés elnöke beszédében kiemelte, hogy a projekt Biharnak, Sárrétnek talán az elmúlt időszak legnagyobb jelentőségű feladata volt. Ha a fiatalokra gondolunk és az elkövetkezendő generáció életesélye 5-10 évvel megnövekszik, akkor azt mondhatjuk, érdemes volt ezt a beruházást megvalósítanunk, ez mindannyiunk számára nagy felelősség.

Dr. Vitányi István, országgyűlési képviselő a projekt zárása kapcsán visszaemlékezett azokra az időkre, amikor még a most felszámolt szeméttelepek működtek, nagyban rontva ezzel a települések lakóinak életkörülményeit, egészségét. Magyarország 2004-es Európai Uniós taggá válásakor a legnagyobb elmaradás a környezetvédelem területén mutatkozott. Ezt a hátrányt lassan kezdjük leküzdeni, ebben nagy lépésnek számít a megvalósult hulladéklerakó-rekultiváció is, eleget téve az európai uniós előírásoknak. Képviselő úr fontosnak tartja, hogy a projekttel a magyar emberek egészségének megóvását szolgálhatják és ezáltal a zöld terület is növekedhetett.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A rendezvény végén kihirdették a „Számomra a környezetvédelem azt jelenti…” rajzpályázat eredményét is. A díjakat Muraközi István, a zsűri elnöke és Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő nyújtotta át.

A 6-10 évesek kategóriájában 1. Szabó Lúcia, Igazgyöngy Alapítvány, 2. Laska Melinda Barbara, 3. Dürgő Szilvia, Széchenyi Tagiskola. Különdíj: Bodnár Kíra Hanga, Matolcsi Antónia, Németh Hella, Széchenyi Tagiskola.

A 10-14 évesek kategóriájában 1. Házi Karolina, 2. Zsigmond Róbert, Igazgyöngy Alapítvány, 3. Varga Nikolett, Zsákai Kölcsey Ferenc Általános Iskola. Különdíj: Kállai Réka, Széchenyi Tagiskola.


 

A fenntarthatóságot szolgálja a bezárt hulladéklerakók rekultivációja

A Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító társulás beruházásában 36 település 34 - a jogszabályoknak nem megfelelő - szilárdhulladék lerakóját állították helyre. A rekultiváció során több mint 400 ezer köbméter hulladékot mozgattak meg és tűntettek el a felszínről, visszaállítva ezzel az eredeti környezeti állapotokat. A beruházás az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül valósult meg.

Befejeződött az a közel kétmilliárd forint értékű hulladéklerakó-rekultiváció Hajdú-Bihar megyében, mely 36 település 87 ezer lakosának életkörülményeinek javulásával jár. A projekt fő célja a felhagyott hulladéklerakók rekultivációja, az elmúlt 30-40 évben keletkezett tájsebek és a potenciális szennyező források megszüntetése volt az érintett települések környezeti állapota és a lakosság életkörülményeinek javulása érdekében.

„Hajdú-Bihar megye több lépést is tett a hulladékgazdálkodás modernizálása érdekében az elmúlt években, a mostani projekttel fejeztük be azt a munkát, amit 2000-ben a Hajdú-Bihar Megyei Hulladékgazdálkodási Rendszer létrehozásával elkezdtünk” – mondta el Muraközi István, a Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társulás elnöke a pályázatról, amely a társulás településein található hulladéklerakókat segítetett visszaadni a természetnek.

A projekt során sikerült a korábbi környezetszennyezési ártalmakat felszámolni, melynek eredményeként több mint 86 ezer lakos számára lett tisztább a környezet, csökkent a vízbázisok veszélyeztetettsége, nőtt a terület értéke, a jövőben pedig a mezőgazdasági művelés alatt álló területeket sem árasztja el a szél által odahordott hulladék, melynek köszönhetően egészségesebb élelmiszer állítható majd elő.

A 34 lerakót – amely csaknem 400.000 m3 szemetet tartalmazott – három különböző módszerrel számolták fel.

26 település esetében a hulladékot átrostálták, a használható anyagot visszaterítették a helyszínre és helyreállították a táj eredeti állapotát, a fennmaradó hulladékot pedig elszállították.

5 lerakónál együtemű rekultiváció történt, vagyis a hulladékot helyben tömörítették, ezt követően pedig végleges zárószigetelést kapott, így biztosítva, hogy a jövőben ne érintkezzen a környezettel.

Berettyóújfalu, Biharkeresztes és Püspökladány esetében pedig kétütemű rekultiváció valósul meg: itt első lépésben a hulladék átmeneti fedőréteget kapott, majd 10-15 évi tömörödés után következik a végleges lezárás.

A rekultivációt követően őshonos növényekkel telepítik be a régi lerakókat, az utógondozás pedig a tulajdonos önkormányzatok feladata. Így az ő kötelezettségük lesz valamennyi, az engedélyben meghatározott feladat elvégzése (például az illegális lerakás megakadályozása, a terület kaszálása, a monitoring kutak mintázása).

A beruházás bruttó 1 907 640 972 forintból valósult meg, melynek 85%-át az Európai Unió, a fennmaradó 15%-át pedig a magyar állam finanszírozta.

 

További információ:

Insomnia Reklámügynökség – Nyilas Dóra

Telefon: 06/30-637-1635

Email:

 

You have no rights to post comments