A Földön közel 400 millió diabéteszes beteg él, akik közül 1-2% monogénes cukorbeteg. A betegségnek ez a típusa gyakran az élet első hat hónapjában alakul ki és általában, egy családon belül két-három generáció érintett benne.
- Olyan betegség, amely sem az I-es, sem a II-es típusú cukorbetegséghez nem sorolható – fogalmazott Dr. Gaál Zsolt, a nyíregyházi Jósa András Kórház belgyógyászatának osztályvezető főorvosa azon az előadáson, amelyet az ÉDES Egyesület szervezett február 18-án a Nadányi Zoltán Művelődési Központban.
Mint mondta: a "MODY" egy angol rövidítés, amely jelentése: maturity-onset type diabetes in young people = "felnőtt diabétesz, mely fiataloknál jelentkezik". Egy ritka, sajátos cukorbetegség forma, mely a glukóz anyagcsere génjeinek mutációja miatt alakul ki.
Hangsúlyozta: a monogénes cukorbetegeknél egy génben van a hiba. A nevéből eredően már gyerek- vagy fiatal felnőttkorban felléphet, a kezeléséhez a kezdetekben nem szükséges inzulin – tájékozatott a Magyar Diabétesz Társaság tagja. Ugyanakkor elmondta: Magyarországon tízezer fő körül lehet a monogénes cukorbetegek száma, de csak töredéke ismert. Viszont kiemelte, hogy a genetika tanulmányozásának segítségével könnyebbé válhat a rizikófaktorba sorolható betegek kiszűrése.