artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Fotó: Nagy Sándor

Több mint száz gyerek ismerkedhet meg a Barcsay-Varázskert élővilágával.

 

 

 

Dr. Barcsay László királyi járásbíró 1930-ban, László fia születése alkalmából, bátyjától, dr. Barcsay Károly ügyvédtől ajándékba kapott egy gyümölcsös-veteményes kertet az éppen megépült gróf Tisza István Közkórház közelében. A kert büszkesége a 400-600 tő, különböző fajtájú és színű, bokor-, magastörzsű-, futó- és szomorúrózsa lett, amelyekből napjainkra 30-40 tő maradt meg. A kert „doyen”-je most egy tekintélyes méretű, pompás illatokat árasztó kislevelű hárs. A kertalapító öreg járásbíró, az utolsó meggyfát, vagy 30 éve, a kórházi betegágyából kiszökve ültette, 1977-ben – mesélte a kert történetét ifj. dr. Barcsay László.

A ’69-ben természetvédelmi területté nyilvánított kertben 2008 óta Nagy Sándor, a Bihari Természetbarát Egyesület titkára végzi a munkálatokat. Ebben az évben a Norvég Civil Támogatási Alap valamint az Ökotárs Alapítvány által meghirdetett pályázaton a Barcsay-kert 8995 euró, 90 százalékban vissza nem térítendő támogatást kapott környezetvédelmi célokra. Mint arról Nagy Sándor projektmenedzser tájékoztatott: a Barcsay Varázskertben három helyi általános iskola, valamint két óvoda egy-egy csoportját várják, akik iskolán kívüli környezetvédelmi oktatáson vesznek részt, egy éven keresztül. – A területen lévő épületet felújítjuk, előadótermet alakítunk ki, valamint az intézmény a lakosság szolgálatába is áll, hogy elősegítse a természetvédelmi szervek és a köztük lévő együttműködést – tette hozzá.

Csarkó Imre muzeológus elmondta: a gyerekek különböző tematikus foglalkozásokon vesznek részt, amelyek megtartását a múzeum, díjmentesen vállalta. Az előadások során bemutatják nekik a kertet, valamint felhívják a figyelmet a környezetvédelemre. A csoportok kilátogattak a kertbe is, de a foglalkozások első fele a Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtárban zajlik. – Tavasztól a varázskertben folytatódik a program, ahol a tanulók részletesen megismerkedhetnek a kert élővilágával – mondta. Mint azt hozzátette: nyáron táborozó csoportokat is várnak, akik szintén belépőjegy megváltása nélkül járhatják be a varázskertet, valamint különböző programokkal (néptánc est, csillaghullás figyelés) is készülnek. E mellett távoli céljaik közé tartozik, hogy újabb pályázatot nyújtanak be, amely során az egész területet felújítanák.

Videó: Papp Máté

Fotók: Nagy Sándor

 

További információ:

 

 

 

 

 

 

 

 

You have no rights to post comments